Poświęcenie cerkwi św.Sawy Serbskiego

Dnia 5 września 2021r., prawosławna społeczność Bielska Podlaskiego przeżywała historyczne wydarzenie. W tym dniu Jego Eminencja metropolita Sawa dokonał poświęcenia prestoła kaplicy, która mieści się w budynku Niepublicznym Przedszkolu Nr 1 św. młodzieńca Gabriela i Niepublicznej Szkole Podstawowej Nr 1 św. abp Łukasza Wojno-Jasienieckiego    w Bielsku Podlaskim.

Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski za patrona nowej świątyni obrano św. Sawę Serbskiego.

Dostojników cerkiewnych przywitały między innymi dzieci z naszego przedszkola z panią dyrektor Walentyną Mielnik-Nikołajuk na czele.

Niedzielny  poranek  rozpoczął  się  od  poświęcenia  św.  prestoła.  Przed  obrzędem poświęcenia  Jego  Eminencja  metropolita  Sawa  zwrócił  się  do zebranych wiernych słowami: jesteśmy tu dziś po to, by zaświadczyć o naszej wierze, dokonamy poświęcenia prestoła w tej kaplicy, której niebiańskim patronem będzie św. Sawa Serbski. Od najmłodszych lat  życia poświęcił się w całości Bogu. Dziś poświęcamy tą cerkiew żeby młode pokolenie dzieci i młodzieży, które uczy się tu, mogło już od najmłodszych lat wrastać duchowo w wierze prawosławnej.

Na pamiątkę zbierania się wiernych na grobach męczenników dla „łamania chleba” w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, do św. prestoła wkładane są relikwie świętych. Dlatego w św. prestole najmłodszej bielskiej świątyni zostały umieszczone relikwie św. abpa Łukasza Wojno – Jasienieckiego oraz św. młodzieńca Gabriela Zabłudowskiego.

Następnie sprawowano św. Liturgię, której przewodniczył Jego Eminencja metropolita Sawa w asyście Ich Ekscelencji: arcybiskupa Grzegorza, biskupa Pawła oraz przybyłego duchowieństwa. Podczas św. Liturgii dało się odczuć podniosłość wydarzenia, modlitewny nastrój, a także radość wśród wiernych związanych z budynkiem przy ul. Rejtana 24. Śpiewał chóru parafii Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim oraz chór dzieci i młodzieży z miejscowej szkoły i przedszkola. Należy nadmienić, że kaplica św. Sawy Serbskiego powstała z inicjatywy i trudem ks. mitrata Jerzego Bogacewicza, opiekuna i dyrektora Domu Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim.