Bahaty Wieczar 2013

BW_1.03.2013 (7)

1 marca 2013 roku  w godzinach popołudniowych, w Przedszkolu Niepublicznym Nr 1 im. św. Młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim przy ul.Rejtana 24 odbyła się, już po raz trzeci, uroczystość pod nazwą „Bahaty Wieczar”.

Na początek pani Walentyna Mielnik Nikołajuk, dyrektor przedszkola, poprosiła ks. Jerzego Bogacewicza, dyrektora Domu Kultury Prawosławnej, w budynku którego mieści się przedszkole, o rozpoczęcie uroczystości modlitwą.

Następnie przywitała wszystkich zaproszonych gości, duchownych, dyrekcję szkół, rodziców i dzieci. Dalszą część poprowadziła Marta Zinkiewicz, nauczycielka z przedszkola. Anna Fionik, współorganizator Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, znawca folkloru, przedstawiła krótko i obrazowo czego ma dotyczyć uroczystość. Wyjaśniła, że Bahaty Wieczar jest związany z Wigilią przed Nowym Rokiem wg kalendarza juliańskiego. Bogaty, jak nazwa wskazuje, obfitował w różnorodne obrzędy, zwyczaje, kolędy, przebierańce i przepyszne jedzenie. Okres taki trwał aż do Wielkiego Postu (do maslenicy). Ludzie się spotykali, śpiewali, tańczyli, przędli len na kołowrotkach. Był to okres bardzo wesoły.

Następnie mali artyści dali popis przed publicznością. Ile w nich było werwy, zapału i wielkiego zaangażowania. Ze względu na chorobę, wiele dzieci nie mogło wystąpić. Były zamieniane innymi dziećmi. Do tego musieli dojść dzięki wytężonej pracy nauczycielek Marty Zinkiewicz i Joanny Chilkiewicz , przy pomocy  rodziców, o czym potem wspomniała pani Eugenia Wasiluk, dyrektor Zespołu Szkół z DNJB im. Bronisława Kostycewicza w Bielsku Podlaskim.

Uroczystość taka jest podsumowaniem pracy nauczycieli i umiejętności dzieci w zakresie przyswajania wiedzy i umiejętności posługiwania się językiem białoruskim, jakiego dzieci uczą się w przedszkolu.

Celem jej jest propagowanie kultury i tradycji mniejszości narodowych oraz umacnianie tożsamości narodowej dzieci i rodziców.

Ks. Jerzy Bogacewczicz  na zakończenie powiedział, że jest pod wielkim wrażeniem talentów zarówno małych artystów jak też tych, którzy ich przygotowali.Nie ważne w jakich okolicznościach powstało przedszkole, a różnie było, trudności również nie brakowało, ważny jest owoc, którego przykładem są te dzieci. Wyraził wdzięczność pani dyrektor za zaproszenie i organizację. Podziękował w imieniu ks.mitrata Leoncjusza Tofiluka, który nie mógł uczestniczyć w uroczystości, ze względu na chorobę.

Pani Eugenia Wasiluk, powiedziała, że rada by była widzieć te dzieci jako swoich uczniów w swojej szkole w przyszłości i nagrodziła dzieci słodyczami.

Na zakończenie zaprezentował się zespół „Żemerwa” z Anną Fionik na czele.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *