WYŚWIĘCENIE PRZEDSZKOLA

5

 

2 maja 2010r.  był dniem szczególnym dla bielszczan. Świętej Liturgii w cerkwi pw. Narodzenia Bogurodzicy przewodniczył zwierzchnik naszej Cerkwi, metropolita Sawa. Metropolicie asystowało dziesięciu duchownych i dwóch diakonów.  Śpiewały trzy chóry: parafialny, dyrygowany przez Martę  Zinkiewicz, młodzieżowy, dyrygowany przez Annę Fita i dziecięcy, dyrygowany przez matuszkę Irenę Kuryłowicz. Podczas Boskiej Liturgii metropolita Sawa nagrodził ks. Adama Dzienisiuka złotym krzyżem napiersnym. Władyka wygłosił również kazanie ewangeliczne. Boska Liturgia zakończyła się uroczystą procesją wokół cerkwi.

Punktem kulminacyjnym wizyty metropolity Sawy była uroczystość nadania imienia Niepublicznemu Przedszkolu nr 1 w Bielsku Podlaskim przy ul. Rejtana 24.

Przedszkole otrzymało imię św. Męcz młodzieńca Gabriela.

2 maja 2010 r. wpisze się na stałe w karty historii przedszkola. Był to długo oczekiwany, pracowicie przygotowywany dzień. Metropolita Sawa odsłonił tablicę o nadaniu imienia św. męczennika Gabriela Przedszkolu Niepublicznemu nr 1 w Bielsku Podlaskim. Patron przedszkola został wybrany nieprzypadkowo. Święty Męczennik Gabriel jest wzorem do naśladowania nie tylko dla dzieci i młodzieży. Od niego należy uczyć się jak być prawosławnym.

Przedszkolaki zachwyciły wszystkich  montażem  słowno-muzycznym o życiu młodzieńca Gabriela, napisanym przez Martę Zinkiewicz. Walentyna Mielnik–Nikołajuk, dyrektor przedszkola, przywitała metropolitę i wszystkich zaproszonych gości.

Metropolita Sawa powiedział, że dobrze się stało, iż w przeddzień święta męczennika Gabriela odbyło się nadanie imienia przedszkolu. Święty Gabriel jest bardzo cenny z uwagi na to, że do pewnego czasu był jedynym świętym naszej Cerkwi. Życie Cerkwi – mówił hierarcha – zbudowane jest na kościach męczenników. Relikwie św. Gabriela, które przebywają wśród nas, połączyły wszystkich. Metropolita wspomniał o przeniesieniu świętych relikwii. Wyraził radość, że starania nie poszły na marne. A to przedszkole – mówił – jest darem dla mieszkańców Bielska. Ważne, że jest prowadzone przez Cerkiew pod patronatem Bractwa Cyryla i Metodego, gdzie są kultywowane tradycje i obyczaje naszych przodków. Żeby być zdrowym dzisiaj, należy pamiętać o przeszłości. To jest zadanie dla wszystkich. Dzieci oprócz języka angielskiego powinny znać swój język, swoje obyczaje i swoją kulturę. Prosił aby dyrektor Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania i inni dyrektorzy szkół, duchowieństwo i nauczyciele przedszkola pomagali w tym i razem współdziałali. Podziękował organizatorom przedszkola, władzom miejskim, powiatowym i gminnym, bractwu, sponsorom, i wszystkim za pomoc w tworzeniu przedszkola oraz za pielęgnację lokalnej kultury i tradycji.

Metropolita nagrodził również orderami św. Równej Apostołom Marii Magdaleny III stopnia byłą dyrektor przedszkola Nadzieję Załuską, obecną  dyrektor Walentynę Mielnik-Nikołajuk i przewodniczącego bractwa terenowego Jerzego Maleszewskiego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *