Sprawozdanie za 2016 rok

Sprawozdanie z pracy przedszkola w roku 2016.

Rok 2016 obejmuje w przedszkolu II semestr roku szkolnego 2015/2016 oraz I semestr roku szkolnego 2016/2017.

II semestr roku szkolnego 2015/2016 rozpoczęliśmy z 107 dziećmi w czterech grupach wychowawczych, natomiast rok szkolny 2016/2017 rozpoczęliśmy z grupą 121 dzieci w 5 grupach wychowawczych.

W przedszkolu oprócz realizowania podstawy programowej wychowania przedszkolnego zgodnie z wymogami ministra oświaty, realizujemy wiele własnych programów wspomagających wszechstronny rozwój dzieci.

W przedszkolu realizowany jest od paru lat program Rozwoju duchowego i religijnego dzieci W ramach tego programu realizowano:

Wyjścia do cerkwi na nabożeństwa i przystąpienie dzieci do Komunii Świętej

Wyjazdy dzieci na pielgrzymki; do Skitu w Odrynkach oraz na św. Górę Grabarkę

Udział dzieci w X edycji konkursu recytatorskiego „ Spotkanie z poezją i prozą religijną o tematyce paschalnej – I miejsce zajęła Nina Niczyporuk

Dzieci z zespołu LANOK wzięły udział w święcie Bielskiej Ikony

W okresie świąt Bożego Narodzenia dzieci występowały z programem kolędniczym podczas;

– XX Białostockich Dni Muzyki Cerkiewnej w XXIV rocznicę przeniesienia relikwii św. Męczennika Młodzieńca Gabriela w cerkwi św. Ducha w Białymstoku

– udział dzieci w XV Wieczorach Muzyki Cerkiewnej w BDK

– Wieczorze Kolęd w BDK

– Hajnowskich Spotkaniach z Kolędą Prawosławną – I miejsce zajął zespół LANOK

– wyjazd dzieci do Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach z programem kolędniczym

– Ekumenicznym Wieczorze Kolęd i pastorałek w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Zorganizowano w przedszkolu Uroczystą Wigilię z przygotowaniem wigilijnych potraw i śpiewaniem kolęd.

Realizowany jest również program edukacji regionalnej „ W naszej Podlaskiej Krainie” w ramach tego programu podejmowano następujące działania:

Cykl warsztatów etnograficznych w muzeum a) pt. „ Co się kryje w wiejskiej izbie” , b) zajęcia w muzeum z dziećmi wyroby z gliny pt. „ Rękodzieło ludowe” , c) zajęcia warsztatowe oraz wykonanie zdjęć w strojach ludowych pt. „ W babcinym kufrze”

Konkurs recytatorski „ Rodnaje słowa” w eliminacjach centralnych I miejsce zajęła Julianna Szczykowska, a wyróżnienie Dąbrowski Borys

Konkurs „ Piosenka białoruska” – II miejsce w eliminacjach centralnych zajął zespół LANOK

W ramach współpracy ze Związkiem na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej zespół przedszkolny LANOK wystąpił ze swoim repertuarem podczas corocznej imprezy pt. „ Majowyja Sustreczy w Szczytach”

Dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym „ Poznaj Białoruś” – I miejsce zajęła Mironkiewicz Zuzanna.

Dzieci wyjeżdżały do Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

Udział dzieci w konkursie recytatorskim pt. „ Trójgłos poetycki” – recytacja wierszy w jęz. białoruskim – I miejsce zajęła Szczykowska Julianna – II miejsce Niczyporuk Nina – III miejsce Hołodok Nikola.

W ramach rozwoju zainteresowań dzieci podejmowano wiele inicjatyw, dzieci uczestniczyły w wielu przedsięwzięciach:

Teatrzyki i spektakle teatralne: a) „Nie ma jak w domu” b) „ Fernando przepędza lenia” c) „ Magiczna książka”

W ramach współpracy z Fundacją Teatru CZEREVO aktorzy teatru czytali dzieciom w przedszkolu bajki po svojmu, w ramach przeglądów teatralnych ODE przedstawiono dzieciom bajkę „ Ołowiany żołnierzyk” , teatrzyk pt. „ Tymoteusz Rymcimci”, spektakl teatralny pt. „ Czerwony Kapturek”

Dzieci starsze wyjeżdżały do Teatru Lalek na sztukę pt. „ Kopciuszek”

Udział dzieci w konkursie recytatorskim „ O złotą różdżkę Dobrej Wróżki” – I miejsce Szczykowska Julianna, II miejsce Hołodok Nikola.

Dzieci uczestniczyły również w cyklu audycji muzycznych: -a) „ Kosmiczne piosenki” b) „ Muzyczne sandały pędzącej strzały”, c) „ O chochliku który chciał zepsuć święta”

Odbyło się wiele uroczystości i imprez poza terenem przedszkola.

Uroczystość ogólno przedszkolna „ Bohaty wieczar” – dzieci prezentowały kulturę regionalną.

Dzień Sportu i rodziny – wyjazd dzieci do Parcewa na plac Ochotniczej Straży Pożarnej – poznanie sprzętu strażackiego , spotkanie ze strażakami, gry i zabawy sportowe na placu, spotkanie przy grillu.

Dzień Matki – część artystyczna dla mam przygotowana w każdej grupie wychowawczej.

Dzień Dziecka – dmuchańce i wata cukrowa na placu przedszkolnym.

Uroczystość przedszkolna „ Pasowanie na przedszkolaka”

Uroczysta Wigilia w przedszkolu.

Choinka Noworoczna

W ramach edukacji ekologicznej dzieci wyjeżdżały do Ziołowego Zakątka” w Korycinach

Pieczenie świątecznych pierników w restauracji „ Ratuszowa”
W ramach współpracy ze środowiskiem:

Z Bielskim Domem Kultury – występ dzieci podczas św. Niepodległości z programem „ Historia bliska naszym sercom”- historia życia św. Gabriela.

Z Miejską Biblioteką Publiczną – zajęcia warsztatowe pt. „ Wiosna”

Współpraca z Białoruskim Towarzystwem Społeczno – Kulturalnym w Białymstoku – udział w konkursach plastycznych, recytatorskich, muzycznych i teatralnych

Z Powiatową Komendą Policji – wyjście na komendę policji , spotkania z policjantami w przedszkolu.

Z bielskim muzeum – warsztaty etnograficzne, wystawy itp.

Ze Związkiem na rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej w Szczytach – Dzięciołowie – warsztaty ikonograficzne, piknik rodzinny.

Ponadto w przedszkolu w ramach profilaktyki zdrowia zorganizowano:

Spotkanie z dietetyczką

Spotkanie z lekarzem rodzinnym

Spotkanie z pielęgniarką – higienistką

Spotkanie ze stomatologiem

Przeprowadzono profilaktyczne badanie wzroku dla wszystkich dzieci powyżej 3 roku życia

Zorganizowano również spotkanie z:

Spotkanie z górnikiem

Spotkanie z aktorami teatru CZREVO