Bahaty Wieczar w prawosławnym przedszkolu

25.02.2012

25 lutego 2012 r.  w Przedszkolu Niepublicznym Nr 1 im. św. Młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim odbyła się uroczystość pod hasłem „Bahaty wieczar”. Uroczystość taka już po raz drugi odbywa się w przedszkolu na koniec karnawału przed Wielkim Postem. Jest ona podsumowaniem pracy nauczycieli i umiejętności dzieci w zakresie przyswajania wiedzy i umiejętności posługiwania się językiem białoruskim i rosyjskim, jakiego uczą się dzieci w przedszkolu. Jak na wstępie powiedziała Walentyna Mielnik–Nikołajuk, dyrektor przedszkola, uroczystość ma na celu propagowanie kultury i tradycji mniejszości narodowych oraz umacnianie tożsamości narodowej zarówno dzieci jak i ich rodziców.

Uroczystość rozpoczęła się modlitwą. Anna Fionik, kulturoznawca, zapoznała z tradycją „Bohatoho Wieczara”.

W spotkaniu wzięli udział duchowni bielskich parafii: ks. dziekan Leoncjusz Tofiluk, ks. Jerzy Bogacewicz, pełniący obowiązki dyrektora Domu Kultury Prawosławnej, ks. Teodor Weremiejuk – opiekun Bractwa i diakon Marcin Kuźma. Obecni byli również przewodniczący Stowarzyszenia Bractwa Prawosławnego św.św. Cyryla i Metodego prof. Andrzej Łapko, sekretarz Stowarzyszenia Aleksander Sosna z Białegostoku oraz przewodniczący Koła Terenowego Stowarzyszenia w Bielsku Podlaskim Jerzy Maleszewski, członkowie Stowarzyszenia oraz  rodzice i dziadkowie dzieci uczęszczających do przedszkola.

Dzieci przedstawiły ciekawy program artystyczny: inscenizację w języku białoruskim: „Bajka o lisicy chytrusce i dobrych przyjaciołach niedźwiedziu, zajączku i kogutku” przygotowany przez nauczycielkę Walentynę Burzyńską. Pięciolatki zaprezentowały zabawę ludową ze śpiewem „Biehła świnka po lodu”.

Przedszkolaki oczarowały publiczność żywiołowym wykonaniem białoruskich piosenek, rosyjskiej piosenki o świątecznej choince oraz kolęd. Gromkie brawa otrzymali również recytatorzy poezji białoruskiej, a zwłaszcza dwie najmłodsze 3-letnie przedszkolanki Oliwia Troc i Zosia Osipczuk.

Mozolna praca zespołu nauczycielek nad poprawną wymową białoruskich słów, linią melodyczną piosenek, ruchem scenicznym i tanecznym były dla dzieci męczące, ale nie zniechęciły ich do występu. Na tak wspaniały występ dzieci w pięknej scenografii, przypominającej dawna wiejską izbę złożyła się ciężka i systematyczna praca zespołu nauczycielek przedszkola: Walentyna Burzyńska – scenka teatralna, Joanna Chilkiewicz – piosenki ludowe, Mirosława Gałaszewicz – dekoracje – Anna Sorokin – taniec, Marta Zinkiewicz opracowanie muzyczne piosenek.

Zaangażowana praca nauczycielek i pomocy przedszkolnych pod kierownictwem dyrektor w przygotowanie i przeprowadzenie uroczystości uświadomiła nam, że razem stanowimy zgrany zespół, aktywnie wspomagamy przez rodziców dzieci.

Na zakończenie wystąpił zespół „Wasiloczki”

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *