Spektakl Teatru Czrevo pt. „Brydkie kaczenia”

2022-06-15 dwie grupy przedszkolaków- trzylatki z Kopernika i czterolatki były na spektaklu w Bielskim Domu Kultury .

Przedstawienie to przeniesiona w podlaskie realia opowieść o poszukiwaniu akceptacji i ciepła, o dzieciństwie i dorastaniu, kiedy jest się Innym. Opowiedziana z perspektywy matki, pozwala nam odczytać doskonale znaną baśń na nowo. Spektakl grany jest „po-svojomu” w doskonałym przekładzie z duńskiego Jana Maksymiuka. Stworzona scenografia do spektaklu została zaprojektowana oraz wykonana w nawiązaniu do drewnianej architektury białoruskich, podlaskich domów. Rozpoznawalnym symbolem Podlasia jest drewniane zdobnictwo (tzw. vyrezki) – okiennice, podokienniki, nadokienniki oraz naroża. Na potrzeby spektaklu wykonanych zostało 8 miniaturowych, wielobarwnych domków, które tworzą scenerię do przygód Kaczątka. W warstwie muzycznej spektakl również jest świetną formą edukacyjną. Wykorzystane w spektaklu pieśni i melodie pochodzą bowiem ze śpiewników autentycznych podlaskich pieśni, zebranych przez Doroteusza Fionika i Stefana Kopę. W spektaklu brzmi muzyka na żywo – wykonywana w ludowych, autentycznych aranżacjach, na instrumentach spotykanych w wiejskich kapelach (akordeon, skrzypce) Dodatkowym walorem jest użycie starodawnego instrumentu – gęśli – wykonanych przez muzyka i twórcę ludowych instrumentów – Sergiusza Łukaszuka. Wszystkie elementy spektaklu – muzyka, pieśni, tekst, lalki, scenografia, gra świateł – przenoszą dzieci w kolorowy świat wsi podlaskiej. reżyseria, lalki: Łucja Grzeszczyk przekład: Jan Maksymiuk występuje: Joanna Troc muzyka na żywo: Ewa Kot lighting designer: Bogusław Kasperuk Zadanie zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za Teatr Czrevo.