Przedszkolaki w muzeum

wpis

Grupa 5-latków, w sumie 23 osoby, wraz z panią Joanną Chilkiewicz i Emilią Bogacewicz uczestniczyła w zajęciach w bielskim muzeum, w raach programu innowacyjnego ” W naszej podlaskiej krainie”, który skupia się wokół kształtowania poczucia regionalnej tożsamości etnicznej i kulturowej dzieci. Poniżej informacja ze strony muzeum.

Projekt realizowany przez Muzeum w Bielsku Podlaskim Odział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Dziedzictwo Kulturowe priorytetu Kultura ludowa i tradycyjna.

„Ręcznikowa draka dla uczniaka” to cykl warsztatów etnograficzno – plastycznych dla uczniów najmłodszych klas szkoły podstawowej oraz ich rodziców. Zamierzeniem autorów zadania jest przybliżenie mieszkańcom Bielska Podlaskiego i okolic, zwłaszcza najmłodszym zbiorów etnograficznych Muzeum w Bielsku Podlaskim, a przede wszystkim kolekcji ręcznika ludowego eksponowanego na wystawie stałej „Tajemniczy ręcznik”.

Nasz projekt ma na celu zainteresowanie bogactwem kultury ludowej Ziemi Bielskiej najmłodszych jej mieszkańców. Dzieci biorące udział w projekcie poznają proces powstawania ręcznika: od siemienia lnianego po zdobnictwo. Zapoznają się z dawnymi technikami takimi, jak: obróbka lnu, tkactwo, hafciarstwo. Warsztaty przybliżą nie tylko dekoracyjną funkcję ręcznika, ale również obrzędową. Ręcznik pojawiał się w ważnych, uroczystych momentach życia człowieka, dlatego też przybliżymy tradycyjny strój ludowy z okolic Bielska Podlaskiego, surowce, kroje, kolorystykę oraz zdobnictwo bliskie ręcznikowemu.

Warsztaty będą dla najmłodszych niezwykłą wyprawą w świat tradycyjnej kultury ludowej ich „małej ojczyzny”. Co więcej, wszytko zostało tak przemyślane, żeby najmłodsi mogli odkrywać rzeczywistość wszystkimi zmysłami (wzrokiem, dotykiem, słuchem węchem). Poznawanie będzie się dokonywał o w wyniku ich osobistego doświadczenia (prace plastyczne, zabawy ludowe, rękodzieł o) oraz spotkania z twórcami ludowymi. Spotkanie z żywym rękodziełem przybliży młodemu pokoleniu zanikające we współczesnym świecie umiejętności oraz bogactwo kultury ich przodków.

Finałem działań będzie pokaz mody ludowej z ręcznikiem w roli głównej, podczas którego dzieci wraz z rodzicami zaprezentują wspomniane stroje. Mali i starsi modele zaprezentują ubiory na różne pory roku i okazje.