Zespół „Żeużyki”

wpis

Dzisiaj zespół wokalny „Żeużyki” działający przy Zespole Szkół z DNJB im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim wystąpił ze spektaklem „Jak żeużyki lon czasali” w świetlicy Domu Kultury Prawosławnej przy ul.Rejtana 24 w Bielsku Podlaskim.Nazwa zespołu w dialekcie podlaskich Białorusinów oznacza grupę dzieci. „Żeużyki” zajmują się nauką i popularyzowaniem białoruskich ludowych pieśni, tańców i obrzędów. Założeniem pracy zespołu jest zachowanie charakteru pieśni i obrzędów, a także języka. Dzieci od początku nabywają umiejętności śpiewu tradycyjnego, tzw. „śpiewu białego”. Uczniowie rozpoczynając pracę w zespole uczą się zabaw, korowodów, kształtując jednocześnie umiejętności wokalne, poczucie rytmu, poznając język i obrzędy przodków. Członkowie zespołu biorą również udział w warsztatach śpiewu i tańca ludowego z udziałem innych zespołów, działających na terenie Podlasia i Białorusi. Zespół prowadzą pani Anna Fionik i Marianna Wawrusiewicz. Na widowni zasiedli uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 im.św.Abp Łukasza Wojno-Jasienieckiego oraz starszaki z Niepublicznego Przedszkola Nr 1 im.św.Młodzieńca Gabriela ze swymi paniami.