Spotkanie Pańskie

Dzisiaj Cerkiew świętuje święto Spotkania Pańskiego (Sretienija Gospodnia). Jest to święto nieruchome obchodzone 2/15 lutego, czterdziestego dnia po Narodzeniu Chrystusa.

Boskiej Liturgii w kaplicy św.Sawy Serbskiego przy ul.Rejtana 24 przewodniczył proboszcz parafii ks.mitrat Jerzy Bogacewicz. Śpiewał chór złożony z uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 im.św.Abp Łukasza Wojno-Jasienieckiego pod dyr . Marty Zinkiewicz. Pomagało kilka osób starszych. W Liturgii uczestniczyły dzieci z naszego przedszkola. Nauczycielki i pracownice placówki. Wszystkie dzieci prawosławne przystąpiły do św.Pryczastija.

Spotkanie Pańskie, to spotkanie starca Symeona z Chrystusem, człowieka z Bogiem, to spotkanie Starego i Nowego Testamentu. To również przypomnienie o tym, że i my do spot­kania z Bogiem powinniśmy się odpowiednio przygotować.

Podczas tego święta są poświęcone duże świece woskowe nazywane gromnicami. Świeca gromniczna obrazuje Matkę Bożą, która w pokorze oddaje się woli Bożej. Z niej narodził się Jezus Chrystus – światłość (płomień ze świecy), która świeci w ciemności i oświeca każdego człowieka.

Tropar

Radujsia, Błahodatnaja, Bohorodice Diewo, iż Tiebie bo wozsija Sołnce prawdy, Christos Boh nasz, proswieszczajaj suszczyja wo t’mie. Wiesielisia i ty, starcze prawiednyj, prijemyj wo objatija Swoboditiela dusz naszych, darujuszczaho nam woskresienije.

Bądź pozdrowiona Bogurodzico Panno, pełna łaski, albowiem z Ciebie zabłysło Słońce Prawdy – Chrystus Bóg nasz, by oświecić tych, którzy przebywają w ciemności. Ciesz się i ty starcze sprawiedliwy, który przyjąłeś w swoje objęcia Wybawiciela naszych dusz, ob­darowującego nas zmartwychwstaniem