Spotkania z poezją i prozą religijną o tematyce paschalnej

wpis

17 maja, w sobotę, o godzinie 9.00 w Domu Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim odbył się konkurs VIII Edycji Spotkania z poezją i prozą religijną o tematyce paschalnej.

Na początek Jerzy Maleszewski, przewodniczący Koła Terenowego Bractwa Cyryla i Metodego wszystkich przywitał i poprosił o wspólną modlitwę. Potem poprosił o zabranie głosu burmistrza Jarosława Borowskiego. Dalszą część prowadziła matuszka Irena Jarocewicz. W konkursie udział wzięło  powyżej 40 uczestników, w tym sześcioro przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola nr 1 im.św.Młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim: Ola Kasperuk, Maja Nikołajuk, Igor Lewczuk, Jula Kurianowicz, Martynka Konopla i Martynka Żukowska.

I tak : Julia Kurianowicz zdobyła I miejsce, Igor Lewczuk-II, Martyna Konopla-III a Martyna Żukowska – wyróżnienie.

Celem  konkursu było :
• odkrycie piękna prawosławnej poezji i prozy o tematyce paschalnej,
• rozwijanie zainteresowań poezją i prozą religijną,
• poznawanie Boga poprzez piękno słowa,
• zachęcanie do poznawanie i upowszechniania tematyki paschalnej,
• rozwijanie zdolności recytatorskich,
• szerzenie kultury języka, piękna żywego słowa.Uczestnikiem konkursu może być każdy przedszkolak, uczeń szkoły podstawowej, gimnazjum i ponadgimnazjalnej z powiatu bielskiego w 5 kategoriach wiekowych:
• przedszkolnej,
• klas I-III szkoły podstawowej,
• klas IV-VI szkoły podstawowej,
• gimnazjum,
• szkół ponadgimnazjalnych.
W każdej kategorii wiekowej, z danej szkoły, mogło być zakwalifikowanych tylko 5 uczniów.Każdy uczestnik powinien był przygotować i zaprezentować wiersz lub fragment prozy o tematyce związanej z okresem paschalnym. Utwory były wykonane  w języku słowiańskim (polskim, białoruskim, rosyjskim, ukraińskim).Inicjatorem i koordynatorem tego przedsięwzięcia jest matuszka Irena Jarocewicz a organizatorem Stowarzyszenie Prawosławne Bractwo św. św. Cyryla i Metodego

Koło Terenowe w Bielsku Podlaskim.