Konferencja pt. „ Inni to także my”

26 listopada 2010 roku  odbyła się konferencja inaugurująca realizację projektu pt. „Inni to także my”- czyli wychowanie maluchów w tolerancji. Organizatorem konferencji było Przedszkole Niepubliczne nr 1 im. św. młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim, gdyż ta placówka będzie realizować ten projekt.
Dyrektor Walentyna Mielnik-Nikołajuk przywitała wszystkich gości. Dalszą część poprowadziła Anna Sorokin, wychowawczyni przedszkola.
W konferencji udział wzięli m.in. dziekan bielski ks. Leoncjusz Tofiluk, dyrektor Domu Kultury Prawosławnej ks. Jerzy Bogacewicz, wicestarosta powiatu, Piotr Bożko i wiceprezydent Białegostoku Aleksander Sosna, pełniący funkcję sekretarza Zarządu Bractwa Cyryla i Metodego.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem ogólnym projektu jest wyrównywanie szans w dostępie do edukacji przedszkolnej dzieciom w wieku 3-5 lat z terenu gmin: Bielsk Podlaski, Orla i Wyszki przez okres 11 miesięcy trwania projektu, poprzez utworzenie dodatkowej grupy przedszkolnej w Niepublicznym Przedszkolu nr 1 w Bielsku Podlaskim.
Uczestnikami projektu są zarówno dzieci jak i ich rodzice, zamieszkujący głównie obszary wiejskie.
W wyniku realizacji projektu osiągnięte zostaną następujące rezultaty: podniesienie świadomości rodziców dzieci w zakresie korzyści płynących z wychowania przedszkolnego, zwiększenie dostępu do edukacji przedszkolnej dzieciom pochodzącym z terenów wiejskich, zwiększenie dostępu do edukacji przedszkolnej dzieciom wychowywanym tylko przez jedno z rodziców, wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej przedszkola, zniwelowanie istniejących barier środowiskowych, geograficznych i ekonomicznych w dostępie do edukacji przedszkolnej.
Edukacja wielokulturowa jest próbą zrozumienia, jest ćwiczeniem zdolności poznawania, pytania, życzliwości i ciekawości wobec różnorodności kultur, jakie nas otaczają. Jest przygotowaniem do życia w wielokulturowym świecie, do współżycia nastawionego na współpracę a nie na agresję, pogardę i walkę. We współczesnym świecie trudno wyobrazić sobie edukację, która ignoruje wielokulturowość.
Projekt został napisany przez panią Martę Golonko, która przez cały czas będzie go koordynować.
Podczas konferencji dzieci dały popis deklamując wiersze i śpiewając piosenki.