Wizytacja przedszkoli w Bielsku Podlaskim i Hajnówce

w

9 września delegacja bractwa, z przewodniczącym Zarządu Głównego Bazylim Piwnikiem, wizytowała przedszkola w Bielsku Podlaskim oraz Hajnówce. Celem wizytacji było zapoznanie się z aktualnym stanem placówek, planami na najbliższy rok oraz omówienie spraw bieżących. Przedszkole św. młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim to placówka dobrze w mieście znana i wysoko oceniana. Świadczy o tym chociażby fakt, iż uczęszcza do niej ponad setka dzieci. Dyrektor przedszkola, Walentyna Mielnik-Nikołajuk, zarządza powierzoną placówką bardzo sprawnie, co przedkłada się na niezwykle pozytywny wizerunek przedszkola w mieście, jak też w całym regionie.

Chcąc kontynuować sukces odniesiony w Bielsku Podlaskim, Zarząd Główny Bractwa podjął uchwałę o utworzeniu analogicznej placówki również w Hajnówce. Jej organizację powierzono kołu bractwa w Hajnówce, którego przewodniczącą jest Lucyna Ruszuk, a do czasowego zarządzania przedszkolem wyznaczono dyrektor przedszkola w Bielsku Podlaskim – Walentynę Mielnik-Nikołajuk. Patronami hajnowskiego przedszkola zostali święci Cyryl i Metody. Placówka mieści się w budynku Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego, w zaadaptowanych do tego celu pomieszczeniach. Hajnowskie przedszkole funkcjonuje od początku września i nie jest jeszcze w mieście znane, rokuje jednak na przyszłość i mamy nadzieję, że stanie się wśród mieszkańców równie popularne jak analogiczne przedszkole w Bielsku Podlaskim.

Przy okazji obecności w Bielsku Podlaskim delegacja oceniła również stan prac remontowo-adaptacyjnych nowej siedziby koła Bractwa, która mieścić się będzie przy cerkwi św. archanioła Michała. Prace są już na zaawansowanym etapie. Zmieniono dach i stolarkę okienną. Trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Niebawem nowa siedziba będzie gotowa, co pozwoli bielskiemu kołu bractwa podejmować szersze inicjatywy społeczne, organizować spotkania oraz zapewni sprawniejszą i bardziej komfortową pracę bratczyków.