Warsztaty „Drzwi do świata muzyki”

IMG_5505

08 grudnia br.dzieci z dwóch grup wyjeżdżały do Białegostoku. 4- latki i 6-latki odwiedziły Operę i Filharmonię Podlaską, by uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych pt. „Drzwi do świata muzyki”. Przedszkolaki miały okazję w sposób zabawowy poznać podstawy teorii muzyki. Nabyły umiejętności posługiwania się nowymi słowami, takimi jak „klucz wiolinowy”, „rytm”, „batuta” czy „gama C-dur”. Młodsze dzieci w większości były po raz pierwszy w budynku opery, więc tym bardziej atrakcyjną jawiła się możliwość zaglądnięcia w zakamarki tego wielkiego kompleksu. Za pomocą czarodziejskich muzycznych haseł otwierały się kolejne drzwi, by w końcu pozwolić znaleźć się wszystkim w sali baletowej, służącej na co dzień do prób operowym tancerzom. Pod okiem przesympatycznych prowadzących – Pani Magdy i Pani Moniki dzieci układały z liny kształt klucza wiolinowego, tworzyły na podłodze wielką kolorową pięciolinię oraz układały nutki z miękkich poduszek. Na finał przedszkolaki odtwarzały gamę za pomocą dźwięku, kolorowych świateł i ruchu. W ten sposób w przyszłości nasze dzieci mogą stać się bardziej świadomymi odbiorcami sztuki, również w Operze Podlaskiej.

Pozostały czas przedszkolaki spędziły na wizycie w Soborze św. Mikołaja, gdzie odwiedziły relikwie swojego niebiańskiego patrona. Moszczy św. Młodzieńca Gabriela na okres jesienno-zimowy opuszczają rodzinne Zwierki dla umożliwienia szerszemu gronu wiernych oddawania czci świętemu. Przedszkolaki wysłuchały żywotu świętego i po krótkiej modlitwie pokłoniły się moszczom. Dla 6-latków był to moment szczególny, ponieważ już w najbliższą niedzielę jako członkowie zespołu „LANOK” będą odtwarzały żywot św. Gabriela na scenie Bielskiego Domu Kultury podczas Wieczorów Muzyki Cerkiewnej.

To był bogaty w doznania i intensywny wyjazd. Dzieci wróciły szczęśliwie do przedszkola i już oczekują następnej wycieczki­ .