Metropolita Sawa odwiedził prawosławne przedszkole

Przedszkole Hajnówka

Niedziela 16-10-2016 r., podczas której prawosławna społeczność Hajnówki przeżywała święto ku czci Ikony Przenajświętszej Bogarodzicy „Nieoczekiwana radość”, zapisała się na kartach historii naszego miasta z powodu jeszcze jednego wyjątkowego wydarzenia. Przedszkolaki z nowo powstałego Niepublicznego Przedszkola imienia Świętych Cyryla i Metodego złożyły ślubowanie, oficjalnie rozpoczynając swoją przygodę w świecie nauki i zabawy. Uroczyste spotkanie rozpoczęli mali bohaterowie dnia, prezentując swój program artystyczny, przygotowany z pomocą ich opiekunek i nauczycielek: Anny Muskały i Eweliny Kiprianiuk. Kolejnym punktem programu było uroczyste pasowanie na przedszkolaka, któremu przewodniczyła pani Walentyna Mielnik-Nikołajuk, dyrektor Przedszkola imienia Świętego Młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim, pełniąca również obowiązki zarządzającej placówką w Hajnówce. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej w Polsce – Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Metropolita Sawa, wraz  z towarzyszącą Mu delegacją z Cypru na czele z biskupem Karpasii Chrystoforem. Jego Eminencja serdecznie pozdrowił zebranych, życząc rodzicom, a przede wszystkim ich pociechom samych sukcesów. Podziękował wszystkim tym, których zaangażowanie i praca doprowadziły do powstania przedszkola. Pogratulował dzieciom, wręczając im przygotowane prezenty. Jego Eminencja podkreślił, jak wielkie znaczenie w kształtowaniu świadomości i osobowości młodego człowieka ma element duchowy. Wartości, które przekazuje Cerkiew prawosławna powinny być obecne w procesie wychowania człowieka od samego początku. Jego Eminencja wyraził nadzieję, iż przy współpracy z samorządowcami oraz zaangażowaniu wszystkich tych, którym na sercu leży dobro i rozwój prawosławia w Polsce, uda się doprowadzić do rozkwitu najmłodszej placówki oświatowej działającej pod egidą Bractwa Świętych Cyryla i Metodego. Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Przewodniczący Zarządu Głównego Bractwa Prawosławnego świętych Cyryla i Metodego, Bazyli Piwnik, Starosta Powiatu Hajnowskiego, Mirosław Romaniuk, Burmistrz Miasta Hajnówka, Jerzy Sirak, Wójt Gminy Hajnówka, Lucyna Smoktunowicz. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili również: Proboszcz parafii Św. Trójcy, ks. mitrat Michał Niegierewicz, proboszcz parafii Św. Dymitra, ks. mitrat Jerzy Ackiewicz, proboszcz parafii Św. Jana Chrzciciela, ks. Prot. Jan Romańczuk oraz dyrektor Przedszkola nr 5, Krystyna Kojło. Miłym akcentem wieńczącym niedzielne uroczystości był słodki poczęstunek.

Ks. Marek Jurczuk

Foto: ks. Andrzej Lewczak