„LANOK” w Bielskim Domu Kultury

wpisp9 czerwca 2013r. zakończyły się uroczystości związane ze świętem ku czci Matki Bożej w Jej Bielskiej Ikonie oraz 450-lecie przeniesienie cerkwi zamkowej na obecne miejsce, tj. przy ul.Jagiellońskiej, dawniej Staromiejskiej.

Finał odbył się w Bielskim Domu Kultury. Gwoździem programu był występ przedszkolaków tworzących zespół „Lanok”. Dla wielu widzów popłynęły łzy z oczu. Tylko dzieci o czystym sercu i nieskażonym umyśle potrafią z siebie dać tyle energii, zapału,miłości no i prostoty.Jak zwykle stanęli na wysokości zadania. W krótkim czasie nauczyły się swoich ról, a to dzięki paniom Marcie Zinkiewicz i Joannie Chilkiewicz, nie mówiąc o swoim zaangażowaniu i rodziców. Dekorację przygotowała pani Mirosława Gałaszewicz. Ten występ był dopełnieniem wszystkich uroczystości. Kto nie przeżył tego niech żałuje.

Sala widowiskowa Bielskiego Domu Kultury była wypełniona po brzegi. Wśród widzów był biskup Grzegorz, wieloletni biskup bielski i proboszcz parafii Narodzenia Bogurodzicy, dziekan dekanatu bielskiego ks.Leoncjusz Tofiluk,duchowieństwo,nauczyciele,władze samorządowe… no i oczywiście dumna, ze swoich podopiecznych pani dyrektor przedszkola Walentyna Mielnik – Nikołajuk. Wszystkich nie wymienię,żeby kogoś nieprzeoczyć. Zobaczcie na zdjęciach.

Niech Matka Boża w Jej Bielskiej Ikonie ochrania Was dzieci we wszystkich waszych poczynaniach i prowadzi was drogą prawdy ku zbawieniu. Tak jak metropolita Sawa powiedział w cerkwi na zakończenie” Nieodzowne jest nam wychowywać tych,którzy zaczynają żyć.Zapoznawać ich z obyczajami, kulturą, językiem. Żeby Matka Boska w Jej Bielskiej Ikonie nie płakała nad dziećmi z miasta Bielska”.

Władyka Grzegorz nie krył wzruszenia słuchając anielskiego wystąpienia.Jest pełen uznania dla dzieci i ich nauczycieli.Mówił,że to tak bardzo dobrze zostało wkomponowane w uroczystości. Chciałby aby dzieci ze swoim przedstawieniem wystąpiły w Białymstoku.